Yunanistan çalkalanıyor: Macron'u Türkiye konusunda Merkel ikna etti, bizi sattılar » EkspresTurkEkspresTurk

19 Nisan 2021 - 08:22

Yunanistan çalkalanıyor: Macron’u Türkiye konusunda Merkel ikna etti, bizi sattılar

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde önceki gün alınan kararlar sonrasında Yunan basını küplere bindi. Yunanistan Başbakan Miçotakis, “Türkiye’ye yaptırım baskısı bitmedi” iddiasında bulunurken, Yunan basını da Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Türkiye konusunda son dakikada ikna ettiğini yazdı.

Yunanistan çalkalanıyor: Macron’u Türkiye konusunda Merkel ikna etti, bizi sattılar
Son Güncelleme :

13 Aralık 2020 - 11:43

117 views

Hafta içi Brüksel’de yapılan AB Zirvesi’nde Türkiye’ye sert yaptırım uygulanması konusundaki talepleri karşılık bulmayan Yunanistan, yenilgiyi tartışıyor. Yunan basını, hem Başbakan Miçotakis hükümetini, hem de Türkiye’nin tepkisinden çekindiği gerekçesiyle AB liderlerini hedef alıyor.

MİÇOTAKİS HALA TEHDİT EDİYOR

Kararın ardından bir açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’ye yaptırım ile ilgili konuşarak, “Türkiye’ye yaptırımlar konusunda bir son değil bu. Eğer Türkiye provokatif davranışa devam ederse AB yaptırımla yanıt verecektir. Türkiye’nin değişmesi bekleniyor ve onlar Avrupa’nın da kendi hızında yoluna devam ettiğini anladılar. AB, Yunanistan ve Rum Kesimi’ni destekliyor” dedi.

HÜKÜMETE SUÇLAMA

Atina Pandion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Prof. Konstantinos Filis, Ta Nea gazetesindeki yazısında, Yunan hükümetinin, başından beri güçlüklerini ve sonuç getirmeyeceğini bilmesine rağmen, Türkiye’ye yaptırımlarda ısrar ederek, kendini çıkmaza ittiğini vurguladı. Filis yazısında, “Yaptırımlar, hangi şekli alırsa alsın, Türkiye’nin tavrını değiştirmesi için bağlayıcı olamaz. Üstelik yaptırımlar uzun süreli de olamaz. AB, çeşitli üyelerinin çıkarları ve Türkiye’ye verdikleri önem nedeniyle sert yaptırımlar kararlaştıramaz. Yumuşak yaptırımlar ise hiçbir sonuç getirmez ve sadece AB’nin prestijine zarar verir. İşte Türkiye de bunları çok iyi biliyor” dedi.

MACRON’U MERKEL İKNA ETTİ

Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Kathimerini, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar görüşülürken yaşananları yayımlandı. Kathimerini, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ikna ettiğini yazdı. Kathimerini, Yunanistan’ın AB zirvesinde umduğunu bulamamasını şöyle izah etti: “Berlin-Roma-Madrid bloku, Türkiye’ye yeni yaptırımlar kararlaştırılmasına karşı çıktı. Paris de sert yaptırımlarda ısrarlı görünmedi. Viyana ise daha ilk taslaktan tatmin olmuş izlenimini verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, AB’nin ilişkileri daha da tırmandırması halinde, Türkiye’nin Moskova ve Pekin’e daha da yaklaşacağı şeklindeki endişelerine anlayış gösterdi ve Merkel’in argümanına ikna oldu. Buna karşılık Merkel de İngiltere konusunda Macron’un çizgisine yaklaştı.”

“TÜRKİYE’YE TAHAMMÜL ZİRVESİ”

Efsin gazetesi ise “Türkiye’ye tahammül zirvesi” başlıklı haberinde “AB’nin bu defa, geçen ekim ayındaki zirvede aldığı kararlar için bir tek Türkiye’den özür dilemediği kaldı” ifadesini kullandı. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a güvenerek, Brüksel’deki zirvede sert yaptırımlar kararlaştırılması halinde, muhtemel bir Türkiye-AB krizinden yararlanarak, diyalog masasından kaçabileceği hesapları yapan Yunan hükümetinin, yaşadığı düş kırıklığından sonra atacağı adımlar ise Atina’da merak konusu.

NAPOLYON ÖRNEĞİ

Yunan basınında AB zirvesiyle ilgili hükümet boy hedefi haline gelirken, Avgi gazetesi, Başbakan Miçotakis’e tepki göstererek zirve sonuçlarını 1815’te Fransa İmparatoru Napolyon’un diğer Avrupa güçlerine yenildiği muharebeye benzeterek “Waterloo yenilgisi” dedi.

“MACRON BİZİ SATTI”

Elefteros Tipos gazetesi, “Cesaretsiz Avrupa” başlığıyla AB liderlerini eleştirirken popülist ve milliyetçi Kontra gazetesi, “Avrupa’nın tavukları bizi Türkiye ile diyaloğa sürüklüyor. Sadece Merkel değil, firkateyn almadık diye Fransa Cumhurbaşkanı Macron da bizi sattı” yorumunda bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.