Son dakika haberi: Meteoroloji saat verdi! İstanbul'da kar ne zaman başlayacak? » EkspresTurkEkspresTurk

22 Nisan 2021 - 11:07

Son dakika haberi: Meteoroloji saat verdi! İstanbul’da kar ne zaman başlayacak?

Son dakika haberi: Günlerdir uyarısı yapılan soğuk ve yağışlı hava kapıya dayandı. Meteoroloji’nin tahminlerine göre sıcaklık bu geceden itibaren hissedilir şekilde düşmeye başlayacak. Marmara’nın batısında yağışlar bu akşamdan başlayacak. Yarın ise yağış yurdun büyük kesimine yayılacak, hafta sonu kara dönecek. İstanbul’a ve Ankara’ya kar ne zaman yağacak sorusunun cevabı ve il il hava durumu…

Son dakika haberi: Meteoroloji saat verdi! İstanbul’da kar ne zaman başlayacak?
Son Güncelleme :

11 Şubat 2021 - 8:43

19 views

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 11 Şubat hava durumu raporu yayınlandı. Yapılan son dakika değerlendirmelere göre hava sıcaklıkları bu gece yarısı itibariyle hissedilir derecede düşerken özellikle akşam saatleri itibariyle yurdun batı kesimleri yağışlı hava dalgasının etkisi altına girecek. Yine yurdun batı kesimlerinde şiddetli rüzgar ve fırtınanın bugün ve yarın etkili olması bekleniyor. Peki, İzmir, Ankara ve İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Bugün hava durumu nasıl olacak? Merak edenler için detayları haberimizde derledik.

11 ŞUBAT HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde Marmara, Ege ve Batı Akdeniz ile Eskişehir çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ve Antalya çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, Edremit Körfezi, Çanakkale ve Muğla çevreleri ile İzmir’in kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis hadisesi ile birlikte doğu bölgelerde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR!

Hava sıcaklıklarının ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, gece saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

YAĞMUR VE FIRTINA UYARISI

Yağışların, akşam saatlerinde Çanakkale çevreleri, Edremit Körfezi ve İzmir’in kuzey ilçeleri ile gece saatlerinde Muğla çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın; Kıyı Ege ve Marmara’nın güneyinde (Balıkesir, Bursa) güney ve güneybatı yönlerden, gece saatlerinden itibaren ise Trakya’da kuzeybatıdan fırtına(62-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75- 88km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, baca ve soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ DÜŞMESİNE DİKKAT!

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor. Kar erimesi nedeniyle su baskını ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde batı kesimleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Çanakkale çevrelerinde gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, akşam saatlerinde ise Çanakkale çevreleri ile Edremit Körfezi’nde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Marmara’nın güney ve batısında (Balıkesir, Bursa) güney ve güneybatı yönlerinden, gece saatlerinde ise Trakya’da kuzeybatıdan fırtına(62-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75-88km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu
İSTANBUL °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu
KOCAELİ °C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Kıyı Ege ve Manisa çevreleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, kıyılarda gök gürültülü sağanak şeklinde görülmesi, akşam saatlerinde İzmir’in kuzey ilçeleri ile gece saatlerinde Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerinden fırtına(62-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75-88km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu
DENİZLİ °C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu
İZMİR °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı, batısının çok bulutlu, akşam saatlerinde Antalya ve Isparta çevreleri ile gece saatlerinden itibaren Batı Akdeniz’in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, iç kesimlerde yağmur ve sağanak, kıyılarda sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülmesi bekleniyor.

ADANA °C, 20°C
Parçalı bulutlu
ANTALYA °C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı
HATAY °C, 19°C
Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla kuzeybatısının çok bulutlu, gece saatlerinde Eskişehir çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi beklenmektedir.

ANKARA °C, 17°C
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu
ESKİŞEHİR °C, 18°C
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu
KONYA °C, 19°C
Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısının çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi beklenmektedir.

BOLU °C, 16°C
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu
KASTAMONU °C, 17°C
Parçalı ve az bulutlu
ZONGULDAK °C, 23°C
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA °C, 20°C
Parçalı ve az bulutlu
SAMSUN °C, 21°C
Parçalı ve az bulutlu
TRABZON °C, 17°C
Az bulutlu

DOĞU ANADOLU

Az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde pus ve yer yer sis hadisesi ile birlikte bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZİNCAN °C, 14°C
Az bulutlu
ERZURUM °C, 7°C
Az bulutlu
VAN °C, 7°C
Az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda pus ve yer yer sis hadisesi beklenmektedir.

DİYARBAKIR °C, 16°C
Az bulutlu
GAZİANTEP °C, 17°C
Az bulutlu
ŞANLIURFA °C, 17°C
Az bulutlu

İSTANBUL’A YOĞUN KAR GELECEK

Günlerdir uyarısı yapılan kar yağışına artık çok az kaldı. Yarın da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, Cuma günü rüzgarın poyraza dönmesiyle bir anda 15-20 derece düşecek. Cumartesi ve pazar günü Batı Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da etkili olacak kar yağışı, yeni haftayla birlikte neredeyse tüm yurda yayılacak. Pazartesi günü birkaç il dışında tüm illerde kar veya yağmurun etkili olması bekleniyor.

BU AKŞAM İÇİN İSTANBUL’A SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için sarı kodlu uyarı yayınladı.

Uyarıda akşam saatlerinde başlaması beklenen fırtınanın kuvvetine dikkat çekildi. Ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği söylendi. 

Yer yer 75-88 kilometreye ulaşması beklenen rüzgarın çatı uçması, soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara yol açabileceği belirtiliyor. 

 

İSTANBUL’DA ÇOK YOĞUN KAR BEKLENİYOR

Ani sıcaklık düşüşüyle birlikte cuma günü sabah saatlerinde İstanbul’da kar bekleniyor. Cumartesi günü bölgede kar yok. Ancak pazar günü yoğun kar bekleniyor. Pazar günü başlayan kar yağışının pazartesi, salı, çarşamba günlerinde de ilçe ilçe devam etmesi bekleniyor.

ORHAN ŞEN DUYURDU: İSTANBUL’DA KARIN EN YOĞUN YAĞACAĞI GÜNLER

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’da karın en şiddetli yağacağı günleri duyurdu. 

İstanbula kar pazar akşamı başlar. Pazartesi Salı Çarşamba devam eder. Perşembe sistem Cut Off yanı ana sistemden kopuyor. Beslenmeyecek kendi içindeki enerjiyi 2 gün daha azalarak sürdürür. En kuvvetli pazartesi Salı sıcaklık gece -1 C ye gündüz 2 C ye düşer.

— Prof.Dr.Orhan Şen (@TemizHava) February 10, 2021

UZUN ZAMANDIR BU KADAR UZUN SÜREN SOĞUK GELMEMİŞTİ

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ”Enteresan yapan bu kadar sürecek soğuk hava dalgasıyla uzun süredir karşılaşmıyorduk. Öyleki önümüzdeki hafta İstanbul neredeyse bütün hafta boyunca sıfırın altında” ifadelerini kullandı.

BATI MARMARA’DA KAR 50 SANTİMİ AŞACAK

Batı Marmara’da Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerinde cumartesi gece yarısına doğru başlayacak kar yağışı hafta boyunca aralıklarla bölgede etkili olacak. Hava sıcaklıklarının 16 derecelerde ölçüldüğü bölgede cuma gününden itibaren lodosun yerini poyraza bırakmasıyla birlikte sıcaklıklar 15 derece kadar düşerek 0 derecelere yaklaşacak. Cumartesi soğuk bir havanın etkili olduğu bölgede gece saatlerinde ise balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava nedeniyle kar yağışı başlayacak. Cumartesi gecesi Çanakkale’nin Çan, Biga, Yenice ve Balıkesir’in Edremit ile Havran ilçelerinin yükseklerinde Kazdağları’nda başlayacak yağış daha sonra doğuya doğru ilerleyerek Balıkesir ve Bursa illerinin tamamını etkisi altına alması bekleniyor. Yaklaşık bir hafta boyunca bölgede etkili olacak kar yağışının yükseklerde 50 santimetreyi aşması tahmin ediliyor. Yetkililer kar yağışına karşı vatandaşların hazırlıklı olmasını istedi.

BÖLGE BÖLGE SON DURUM

Marmara’da geceki kuvvetli yağmur öğle saatlerine etkisini kaybediyor. Sert lodosla sıcaklık 17-20 derece araliğinda, perşembe hava daha sıcak ama cuma günü sıcaklıkta ani düşüş bekleniyor.

İç Anadolu’da çöl tozları arttı. Yerel ve hafif yağmurlar çamurlu yağabilir. Eskişehir 16, Kayseri 14 derece. Perşembe bölgede sis bekleniyor.

Ege’de lodos ve yağmur hafifliyor, hava ılık; Bodrum 20, Denizli 17, Kütahya 14 derece. Perşembe ise kıyılarda lodos yine şiddetleniyor, akşam sağanak yağmur da gelecek.

Akdeniz ve Güneydoğu’da yoğun çöl tozu var. Adana’nın iç kesimleri, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır boyunca sağanak geçişleri görülecek. Adana 20, Gaziantep bulutlu, 16 derece.

Karadeniz’in batısı yağmurlu; Bolu 15, Samsun 20, Trabzon tarafı bulutlu, 19 derece. Doğu Anadolu’da; Malatya yağmurlu, Erzurum, Muş arasında karla karışık yağmur, yükseklerde kar etkili.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.