Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası iddialarına sert yanıt! » EkspresTurkEkspresTurk

15 Nisan 2021 - 20:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tank Palet Fabrikası iddialarına sert yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk milli helikopter motoru TEİ-TS1400’ün teslimat ve Tasarım Merkezi açılış töreninde konuştu. Törende Arifiye’deki tank palet fabrikası iddialarına ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fabrikanın özelleştirilmesi ya da satışının söz konusu olmadığını bunun bir işletme devri olduğunu rakam noktasında ise fabrikanın değerinin 20 milyar dolar değil 250 milyon dolar olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tank Palet Fabrikası iddialarına sert yanıt!
Son Güncelleme :

05 Aralık 2020 - 15:23

113 views

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400’ün Teslimi ve Tasarım Merkezi Açılış Töreni’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. “Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir iftirayla karşı karşıyayız.” diyen Erdoğan, “Her ne kadar birileri Tank Paleti Fabrikası üzerinden ülkemizin savunma sanayiini baltalamaya çalışsa da biz bu hedeften asla vazgeçmeyeceğiz. Arifiye’deki fabrika arazisi, binası, makineleri dahil, her şeyiyle bedeli 250 milyon doları ancak bulan bir tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen hem ömründe hiç fabrika görmemiştir hem de 20 milyar doların ne anlama geldiğini bilmiyordur.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

HEDEFİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

TEİ sadece motor üreten değil dünyaya da satan bir firma haline geldi. Helikopter turbo şaft motoru ile açtığımız yolda diğer savunma araçlarımızın motorlarını da üreterek devam edeceğiz. Her ne kadar birileri Arifiye’deki tank palet fabrikası üzerinden çalışmalarımızı baltalasa da bu hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen ömründe hiç fabrika gezmemiştir. Bu işlemin adı satış değildir yapılan işin adı işletme devridir. Mülkiyeti MSB’ye bağlı kalmak üzere bir Türk şirketi olan BMC’ye, 25 yıllığına işletme devri yapılan  fabrikanın Katarlı yatırımcılara satımı gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

50 MİLYON DOLARLIK YATIRIM ŞARTI VAR

BMC bazı projelerinde Katarlı yatırımcılarla ortaklık ilişkisi kurmaktadır. ABD’lilerle, Almanlarla, İngilizlerle ortaklık yaptığımızda ne oluyorsa, ne bir eksiği ne bir fazlasıyla Katarlı yatırımcılarla da aynısı olmaktadır. Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hisse devrinde sergilenen yatırım düşmanlığı ve yatırımcıları menşeiine göre ayrımcılığa tabi tutma zihniyeti burada da kendini göstermiştir. Arifiye’deki fabrika işletme devrinin içinde 50 milyon dolarlık yatırım şartı vardır.

TAHAMMÜLSÜZLÜKLERİN SEBEBİNİ GAYET İYİ BİLİYORUZ

Yıllarca TSK’yı tek parti faşizmini sürdürme kalkanı olarak kullananların artık sadece ülke ve milletin ordusu haline gelen bu kuruma tahammülsüzlüklerin sebebini de gayet iyi biliyoruz. Vesayetçilerden, darbecilerden, FETÖ’cülerden arınan TSK’nın vatan sınırlarını korumadaki ve sınır ötesi harekattaki başarılarından duydukları rahatsızlıkları bu tür bahanelerle dışa vuranları milletimize havale ediyoruz.

2023 HEDEFİMİZ İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK

Yatırımlarımız ve teşviklerimizle sanayimize yön verdik. İnşallah motor projelerine sıkı sıkıya sahip çıkacak, ülkemizin bu alanda da hedeflerine ulaşmasını sağlayacağız. Savunma Sanayii Başkanlığımız ve icra komitemiz vasıtasıyla daha güçlü bir koordinasyon sistemi kurmayı planlıyoruz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için çalışmayı sürdüreceğiz.

İLK MİLLİ HELİKOPTER MOTORU TEİ TARAFINDAN GELİŞTİRİLİYOR

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülmekte olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve millî motor, TEI tarafından geliştiriliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.